Byrådet

Gert Joergensen  

Gert Jørgensen (C) 

 Borgmester   

 Bøgevang 2
 4180 Sorø
 Mobil 2146 3229/5787 6008
 E-mail: borgmester@soroe.dk

 Medlem af:

  • Økonomiudvalget (formand)
  • Valgbestyrelsen (formand)
  • Den fælles valgbestyrelse (Sorø/Ringsted)
  • Beredskabskommissionen for Vestsjællands Brandvæsen
  • Kredsråd vedrørende politiets virksomhed
  • Sorø Kunstmuseum
  • Kommunernes Landsforenings Repræsentantskab

Lars Schmidt    

Lars Schmidt (O) 

 1. viceborgmester   

 Holmevejen 20
 4293 Dianalund
 Mobil 6094 8026
 E-mail: lsch@soroe.dk

 Medlem af:

  • Økonomiudvalget (næstformand)
  • Social og Sundhedsudvalget (formand)
  • Arbejdsmarkeds og Erhvervsudvalget (næstformand)
  • Valgbestyrelsen (næstformand)
  • Den fælles Valgbestyrelse
  • Taksationskommissionen (ekspropriation)
  • Naturpark Åmosen

Annette Raaschou Van Der Star    

Annette Raaschou van der Star (A) 

 2. viceborgmester   

 Karsholtevej 24
 4293 Dianalund
 Mobil 2635 1577
 E-mail: anst@soroe.dk

 Medlem af:

  • Social og Sundhedsudvalget
  • Børn og Ungeudvalget

Carsten Pedersen    

Carsten Petersen (C) 

 Kvædevej 12
 4291 Ruds Vedby
 Mobil 4059 0815
 E-mail: cape@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Børn og Undervisningsudvalget
  • Kultur og Fritidsudvalget (næstformand)
  • Børn og Ungeudvalget (formand)
  • Hjemmeværnets distriktsudvalg
  • Kulturgruppen

Per Hovmand    

Per Hovmand (C) 

 Agervænget 45
 4293 Dianalund
 Mobil 5154 9308
 E-mail: peho@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Teknik og Miljøudvalget
  • Vurderingsankenævn Vestsjælland
  • AffaldPlus
  • Trafikselskabet Movias Repræsentantskab

Bo Christensen    

Bo Christensen (C) 

 Esbern Snarresvej 5
 4180 Sorø
 E-mail: boch@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Kultur og Fritidsudvalget (formand)
  • Social og Sundhedsudvalget
  • Museum Vestsjællands bestyrelse

Mogens Schwensen    

Mogens Schwensen (C) 

 Mågevej 19
 4293 Dianalund
 Mobil 2082 4150
 E-mail: mosc@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Social og Sundhedsudvalget
  • Sorø Forsyning
  • Stiftelsen Tersløsegaard

 Sofie Torpegaard Ny    

Sofie Ullerup Torpegaard (C) 

 Koldemosevej 21
 4180 Sorø
 Mobil 2924 3863
 E-mail: suto@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Børn og Undervisningsudvalget

 Martin Belli Joergensen Ny    

Martin Belli Jørgensen (C) 

 Slaglillevej 12
 4173 Fjenneslev
 Mobil 4078 4542
 E-mail: mabj@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Arbejdsmarkeds og Erhvervsudvalget
  • Bestyrelsen for Visit Vestsjælland

 Anne Madsen    

Anne Madsen (A) 

 Fasanvej 1
 4180 Sorø
 Mobil 4014 8175
 E-mail: anma@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Økonomiudvalget
  • Børn og Undervisningsudvalget
  • Valgbestyrelsen
  • Bestyrelsen Visit Vestsjælland

 Rikke Bach Nielsen    

Rikke Bach Nielsen (A) 

 Lupinvej 22
 4180 Sorø
 Mobil 2728 4207
 E-mail: rbni@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Kultur og Fritidsudvalget
  • Social og Sundhedsudvalget

 Ivan Hansen    

Ivan Hansen (A) 

 Lønnehøj 3, 1. tv.
 4180 Sorø
 Mobil 4084 4180
 E-mail: ih@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Den fælles valgbestyrelsen (Sorø/Ringsted)
  • Sorø Forsyning
  • AffaldPlus

 Preben Lund    

Preben Lund (A) 

 Odinsvej 26
 4180 Sorø
 Mobil 2046 6891
 E-mail: prlu@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Social og Sundhedsudvalget
  • Beredskabskommissionen for Vestsjællands Brandvæsen

 Anita Skjoldager Eskildsen    

Anita Skjoldager Eskildsen (A) 

 Assentorpvej 8
 4295 Stenlille
 Mobil 5044 6374
 E-mail: anes@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Teknik og Miljøudvalget

 Bettina Jensen    

Bettina Jensen (A) 

 Enghaven 25
 4295 Stenlille
 Mobil 5164 8158
 E-mail: beje@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Kultur og Fritidsudvalget
  • Handicaprådet

 Dennis Gartig    

Dennis Gartig (A) 

 Bjernede Kirkevej 5A
 4180 Sorø
 Mobil 3177 5421
 E-mail: dega@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Arbejdsmarkeds og Erhvervsudvalget

 Henrik Foto Flyver    

Henrik Kjølby (O) 

 Marienlunden 28
 4296 Nyrup
 Mobil 2871 7058
 E-mail: hkpe@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Teknik og Miljøudvalget (næstformand)
  • Bevillingsnævnet
  • Grundlisteudvalget
  • Handicaprådet
  • SEAS-NVE Repræsentantskab
  • TV Øst Repræsentantskab

 LARS DAMGAARD Ny    

Lars Damgaard (O) 

 Slettebjergvej 8
 4295 Stenlille
 Mobil 5355 2124
 E-mail: lada@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Børn og Undervisningsudvalget (formand)

 Rolf Clausen    

Rolf Clausen (V) 

 Fulbyvej 54
 4180 Sorø
 Mobil 2163 8979
 E-mail: rocl@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Økonomiudvalget
  • Arbejdsmarkeds og Erhvervsudvalget (formand)
  • Valgbestyrelsen
  • Sorø Forsyning A/S (formand)

 Jens Nygaard Nielsen    

Jens Nygaard (V) 

 Borødvej 5
 4180 Sorø
 Mobil 3087 0009
 E-mail: jeny@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Social og Sundhedsudvalget (næstformand)
  • Teknik og Miljøudvalget (formand)
  • Handicaprådet

 Maria Moeller Ny    

Maria Møller (V) 

 Nyrupvej 40
 4296 Nyrup
 Mobil 4018 8395
 E-mail: mamo@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Børn og Undervisningsudvalget
  • Kultur og Fritidsudvalget

 Linda Nielsen    

Linda Nielsen (F) 

 Kastanievej 15
 4180 Sorø
 Mobil 2982 2027
 E-mail: linn@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Økonomiudvalget
  • Arbejdsmarkeds og Erhvervsudvalget
  • Valgbestyrelsen
  • Den fælles valgbestyrelse (Sorø/Ringsted)

 Bo Mouritzen    

Bo Bjerre Mouritzen (Ø) 

 Suserupvej 53
 4180 Sorø
 Mobil 6035 4662
 E-mail: bbmo@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Børn og Undervisningsudvalget
  • Handicaprådet

 Niels Ålbaek Jensen Ny    

Niels Aalbæk Jensen (Å) 

 Rosenvej 3
 4180 Sorø
 Mobil 4095 0305
 E-mail: naaj@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Teknik og Miljøudvalget
  • Kulturgruppen

 Pia Hvid    

Pia Hvid (B) 

 Bjernedevej 7A
 4180 Sorø
 Mobil 4050 6054
 E-mail: phvi@soroe.dk 

 Medlem af:

  • Børn og Undervisningsudvalget (næstformand)
  • Sorø Akademis Skole

Kontakt

Byråd og Kultur

Tlf.: 57 87 60 17
gmh@soroe.dk 
ÅbningstiderMan-ons: 10.00-13.00
Tors: 10.00-17.00
Fre: 10.00-13.00
AdresseRådhusvej 8
4180 Sorø