Job: Lærer Holbergskolen

17. maj 2018
Fuldtids matematik-, engelsk- og idrætsærer søges til Holbergskolen, Dianalund. Frist: 10. juni.

Vi søger en fuldtids matematik-, engelsk-  og idrætslærer primært på mellemtrinnet til dejlige Dianalund fra starten af skoleåret 2018/19

 

Holbergskolen i Dianalund ligger 15 minutter fra Sorø i et naturskønt område, tæt ved skov og mose. Vi er 560 elever og 180 børn i SFO-en, og ca. 65 ansatte, heraf 45 lærere. Vi er en udviklingsorienteret 2-3 sporet faseopdelt folkeskole med gode pædagogiske og fysiske rammer.  Vi søger primært en tysklærer, men du må også gerne have nogle spændende sidefag, som fx madkundskab eller lign.

 

Vi stiler mod at være Sorø Kommunes bedste folkeskole, hvilket bl.a. kommer til udtryk i en ambitiøs faglig indsats og spændende pædagogiske visioner for eleverne. I skoleåret 2018/19 fortsætter vi vores indsats omkring elevcentreret læring, hvilket bl.a. betyder, at du vil få observeret din undervisning, få faglig feedback og selv ville skulle tage ansvar, således at elevernes læring bliver et fælles ansvar. Der er rig muliglighed for selv at præge skolen, og komme med input og ideer til, hvordan vi bedst muligt udvikler vores skole. Hvis man har en god ide, der er realiserbar, ja så gør vi det!

 

Derudover har vi et meget nært og tæt kollegialt samarbejde.  Du skal derfor være ambitiøs, insisterende og struktureret - ligesom du skal have positive og realistiske forventninger til eleverne. Du skal være insisterende i forhold til at få eleverne til at bruge deres potentiale fuldt ud - og til at ville det gode samarbejde med både kollegaer, ledelse og forældre.

 

Vi lægger vægtpå trivsel, teamsamarbejde og skoleudvikling. Vi har brug for en lærer, der har fagligheden i orden, kan lede børn/unge og er i stand til at udvikle relationer. Du må meget gerne være en eminent klasserumsleder, der kan sparre med dine kollegaer, samt kunne motivere og trænge igennem til nogle af vores elever, som ikke altid er selvinitierende.  

 

Vi regner med, at du har et positivt og humørfyldt livssyn, ser en stor styrke i et tæt team-samarbejde, trives i et miljø med masser af udviklingsmuligheder - og glæder dig til at præge den fortsatte udvikling på Holbergskolen. Du vil planmæssigt skulle undervise 25 lektioner om ugen, samt have nogle læsebånd.

 

Yderligere kan vi tilbyde:

  • Gratis frugtordning, te og kaffe.
  • Et tillidsfuldt arbejdsmiljø, hvor vi har fuld flextid.
  • Eget kontormiljø med alt i IT (Chroombook, Ipad, dockingstation til ekstern skærm/tastatur/mus).
  • Vestsjællands bedste kollegaer.

 

Yderligere oplysninger kan fås på tlf. 5820 0530 el. mobilnr. 2498 6122 hos skoleleder Jakob Storm.  Se også vores hjemmeside www.holberg-skolen.skoleintra.dk eller på vores Facebook profil https://www.facebook.com/groups/HolbergskolenDianalund/  Løn- og ansættelsesforhold i henhold til gældende overenskomst (ny løn).

 

Ansøgningsfristen er d. 10. juni 2018, og der afholdes samtaler d. 14. og 18. juni fra kl. 13 med henblik på ansættelse 1. august 2018. Angiv gerne i din ansøgning i hvilket omfang du har mulighed for at deltage i en ansættelsessamtale i dette tidsrum. Send ansøgningen pr. mail til: holbergskolen@soroe.dk.  Vi glæder os til at læse din ansøgning.

 

Bemærk venligst at Sorø Kommune er en røgfri arbejdsplads. Sorø Kommune opfordrer alle til at søge stillingen uanset køn, alder, etnisk baggrund, handicap m.v.